"tencere tatlıları" ile Etiketlenen Konular

Sütlü İrmik Helvası için gerekli malzemeler: 2 su bardağı şeker 2 su bardağı irmik 1 su bardağı su 1 su bardağı süt 100 g margarin 100 g fıstık Sütlü İrmik Helvası yapılışı: 1- İrmik yağ ilave edilmeden 45 dakika kavrulur. 2- Diğer taraftan fıstık başka bir tavada kavrulur. 3- Şekerden ¼ su bardağı ayrılır; geri kalan şeker suyun içinde eritilir. Üzerine süt ve yağ ilave edilerek karıştırılır. 4- Bu karışım irmiğin...
Genellikle kandil günlerinde pişen tatlılardan biridir. Yapımı oldukça pratik olan bu helva, sütlü veya sütsüz olarak pişirilebilir. Süt yerine su konulduğu zaman helvanın görünümü koyu olmaktadır. Malzemeler: 150 g tereyağı 2.5 su bardağı un 50 g dolmalık fıstık 2 su bardağı şeker 2.5 su bardağı süt (daha&helliip;)
Bir zamanlar Osmanlı mutfağının en çok pişirilen tatlılarından biriydi. Bu tatlıdaki en önemli nokta pişirirken sürekli karıştırmaktır. Ayrıca irmik helvası bakır tencerede piştiği zaman daha lezzetli olur. Malzemeler: 1.5 su bardağı irmik 150 g tereyağı 30 g dolmalık fıstık 1.5 su bardağı şeker 1.5 su bardağı süt 1 su bardağı su 3 çorba kaşığı toz şeker (demlenirken üzerine serpmek için) 2 çay kaşığı tarçın (daha&helliip;)