Ev yapımı çilek reçeli tarifi

Ev yapımı çilek reçeli tarifi
ipucu.org soru-cevap

Çileği taze tüketmek de güzeldir, reçelini yapıp yemek de. Ancak hazır reçelleri sevmeyenlerdenseniz, evde kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Ev yapımı olması içine koyduğunuz malzemeleri ve kalitesini tam olarak bilmeniz açısından da önemli.

Evde çilek reçeli yapıp dört mevsim bu güzel tadı kahvaltı sofranızda sunabilmeniz için kolaytarifler.gen.tr olarak size harika bir ev yapımı çilek reçeli tarifi veriyoruz!

Çilek reçeli için malzemelerimiz şöyle; 1 kg küçük boy çilek, 4 su bardağı toz şeker.

ev yapımı çilek reçeli tarifi nasıl yapılır

 

Çilek reçelinin yapılışı:

Çilekler bol suyla 3-4 kez yıkanarak toprağından tamamen arındırılır.

Yıkanan çilekler süzgüye konur ve sapları ayıklanır. Nispeten büyük olanlar iki ya da üçe bölünerek çileklerin yaklaşık eş boyda olması sağlanır.

Çilekler tencereye alınır. Üzerine 4 bardak toz şeker ilave edilir.

Orta ateşte kaynatılır. Üstte köpükler birikmeye başladığında ocak kısığa alınıp ve bu köpükler bir kaşık yardımıyla tencereden çıkarılmalıdır. Eğer çok tatlı olması istiyorsanız ya da daha koyu kıvamlı olsun diyorsanız fazladan yarım bardak ya da en fazla bir bardak daha toz şeker ilave edebilirsiniz.

Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatılır, sulu görünse de daha sonra bir miktar daha koyulaşacağından çok uzun süre kaynatılmamalıdır ( maksimum 35 dakikayı geçmemelidir).

Ocak söndürülüp soğumaya bırakılır. Reçel soğuduktan sonra cam kavanozlara doldurulup buzdolabında saklanmalıdır.

Evde çilek reçeli yapmak bu kadar kolay! Afiyet olsun

Etiketler:

Yorum Yaz