Kakaolu Kek

Kakaolu Kek
ipucu.org soru-cevap

Küçüklüğümden beri kek hazırlamayı çok severim. İşten yorgun, stresli geldiğim zaman veya mutsuz olduğumu hissettiğim anlarda kakaolu kek hemencecik beni motive eder. Fırından çıkan kekten eve yayılan mis koku beni baştan çıkarır.

Malzemeler:
3 yumurta
1 bardak süt
1 bardak çiçekyağ
1,5 bardak toz şeker
2,5 bardak un
1 paket kabartma tozu
1 yemek kaşığı kako
pudra şekeri
yarım limon kabuğu rendesi

Yapılışı:
Derince bir plastik kaba önce 3 yumurta kırılır. Ardından 1,5 bardak toz şeker ilave edilir. 3-4 dakika boyunca mikserle yüksek devirde karıştırılır. İçine 1 bardak süt ve 1 bardak yağ ilave edilip kısa bir süre daha mikserle karıştırılır. Unun bir bardağı konulup yeniden karıştırıldıktan sonra  karışımdanyarım çorba kasesi kadar ayrılır.

Ayrılan malzemenin içine 1 yemek kaşığı kako konularak çırpılır.

Kalan malzemeye 1,5 bardak un ve 1 paket kabartma tozu ilave edilip karıştırılır. Hazır olan karışımdan, yağlanmış kek kalıbına bir miktar dökülür. Üzerine kakaolu karışımımızdan gezdirilir, tekrar karışım, tekrar kako şeklinde devam edilir. Tüm malzeme kalıba döküldükten sonra 200 dereceye ayarlanmış fırında 25-30 dakika süre ile pişirilir.

Not: İsteğe bağlı olarak  kekimizi fırına vermeden önce üzerine çikolata parçası, dövülmüş ya da parça ceviz yada bedem de konabilir. Yine isteğe bağlı olarak, pişen kekin üzerine pudra şekeri serpilebilir.

Etiketler:

Yorum Yaz