Kış meyveleri mercek altında

Kış meyveleri mercek altında

Kışın hareketsizliğin artması ve soğuklar birçok kişinin hasta olmasına neden olabiliyor. Kışın meyve tüketimi sağlığımızı korumak için başvurabileceğimiz en doğal yol olarak biliniyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Diyetisyen Selda Seçkiner kışın güneşin daha az gelmesi dolayısıyla daha az D vitamini alındığını belirterek “Gribal enfeksiyonlardan korunmak yani vücudumuzun bağışıklık sistemini arttırmak için sebze ve meyve yönünden zengin beslenmeliyiz” diye konuştu.

GÜNDE BEŞ PORSİYON MEYVE TÜKETİLMELİ
Diyetisyen Seçkiner hastalıklara karşı korunmada meyve tüketiminin önemini vurgulayarak “Gribal enfeksiyonlardan korunmak yani vücudumuzun bağışıklık sistemini arttırmak için sebze ve meyve yönünden zengin beslenmeliyiz. Dünya Sağlık Örgütü günde beş porsiyon meyve yenebileceğini söylüyor. Meyvenin ara öğünlerde tüketilmesini öneriyoruz. Kışın hareket azalıyor, televizyon karşısında atıştırmalar artıyor bu da kilo alma olarak geri dönüyor. Kiloyla yaza yakın değil kışın önlem almamız gerekli.” şeklinde konuştu.

“BOL POSALI BESLENMELİYİZ”
Meyve sularının sıkılır sıkılmaz tüketilmesi gerektiğini ifade eden Seçkiner “Biliyoruz ki meyveler çok ciddi C vitamini kaynağıdır; özelikle kış meyvelerinden turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurdun tüketimi çok önemli. Meyvelerin kendisini yememiz suyunu içmemizden daha faydalıdır. Çünkü vücudumuzu hastalıklardan kanser ve kalp hastalıklarından korumak için bol posalı beslenmeliyiz. Meyve suyu içtiğimizde posası çöpe gitmiş oluyor. Meyve sularındaki C vitaminin etkisi beklettikçe azalıyor bu nedenle meyve suyu içilecekse de taze meyveyi sıkıp hemen tüketmeliyiz.” diye konuştu.

“MEYVELERİN KALORİSİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”
Meyve tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğini belirten Diyetisyen Seçkiner: “Meyvelerin kalorisi göz ardı edilmemeli bir kilo meyveyi bir oturuşta bitirmek doğru değil, özellikle kilo problemi olanlar buna dikkat edilmeli. Meyve suları hazırlarken de kalorisini bilerek tüketmeliyiz. Bir bardak portakal suyu için iki üç tane portakal kullanılıyor yani bir bardak meyve suyu ile üç tane portakalın kalorisini alıyoruz. Hazır meyve sularının içinde şeker var bu da boş enerji kaynağı demektir hem sağlık, hem kilo anlamında önermiyoruz. Vitamin almak istiyorsak taze meyve ve taze sıkılmış meyve suyu tüketmeliyiz ” dedi.

“BESİNLERİ PİŞİRME YÖNTEMİ ÖNEMLİ”
Kış aylarında balık tüketimine de dikkat çeken Diyetisyen Seçkiner; “Kışın güneşten gelen D vitamini azalıyor. Balık tüketimimize dikkat ederek D vitamini kaynağımızı tam olarak almalıyız. Balıktaki Omega 3’ten faydalanmak için haftada en az iki ya da üç kez balık tüketmemiz gerekli. Tabii pişirme yöntemi de önemli, yiyeceklerden tam faydalanmak için pişirme yöntemimizi doğru seçmeliyiz. Omega 3’ten maksimum oranda yararlanmak istiyorsak ızgara ya da buğulama şeklinde pişirmeyi tercih etmeliyiz.” diye belirtti Diyetisyen Selda Seçkiner beslenme konusunda halkı bilgilendirmek için 23 Kasımda Ege Üniversitesi Hastenesi İç Hastalıkları Kliniği’nde Obezite ve Diyabet Okulu etkinliklerinin gerçekleşeceğini de belirtti.

(Ege Ajans)

Etiketler:
Yorum Yaz