Sebzeleriniz İçin En Uygun Dezenfektan: Sirke

  • Mutfak
  • 1 Mart 2013
  • 2.185 kez incelendi.
Sebzeleriniz İçin En Uygun Dezenfektan: Sirke
ipucu.org soru-cevap

Sebze-meyve tüketmenin faydalarının saymakla bitmeyeceği tartışılamaz bir gerçek. Ancak bu besinlerin tüketilmesinin yanı sıra temizlenmesi daha da önemli. Uzmanlar, çoğu zaman suyun bile sebzelerin temizlenmesi için yeterli olmadığını, en uygun dezenfekte yönteminin “sirke ile yıkama” olduğunu vurguluyor…

Kışın en çok tükettiğimiz ıspanak, pırasa, lahana gibi sebzelerde bulunan toprak kalıntıları ve bakteriler sebebiyle yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Sebze temizliğinde çok önemli yeri olan su bile çoğu zaman yeterli olmuyor. Sebzelerin yıkanması konusunda uzmanlar, kimyasal bazlı temizleyiciler yerine sirkenin bakteri öldürücü özelliğinden faydalanmanın en uygun yöntem olduğunu önemle vurguluyor.

Özenli Annelerin Tercihi Sirke
İçeriğinde hiçbir katkı maddesi, yapay aroma ve boya bulunmayan yaş üzümden yapılan yüzde 100 Üzüm Sirkesi ve taze elmadan yapılan yüzde 100 Elma Sirkesi, sebzelerin yıkanmasında gönül rahatlığı ile kullanılabilecek ürünler. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu enfeksiyonlardan koruyucu özelliği olan sirke, özellikle çocukları için bitkisel bazlı, doğal yöntemleri tercih eden annelerin ilk tercihi. Doğanay, sirke yapımında hiçbir katkı maddesi, yapay aroma ve boya bulundurmadan tamamıyla yaş üzümden yüzde 100 Üzüm Sirkesi ve taze elmadan yüzde 100 Elma Sirkesi üretimiyle sirke pazarında göreceli bir fark yaratmaktadır. Bu özelliğinden dolayı Doğanay Gıda aynı zamanda, şişelerinde Tarım Bakanlığı özel izniyle “Yüzde 100 üzüm sirkesi ve Yüzde 100 elma sirkesi” etiketine sahip ilk ve tek firmadır.

Doğanay Hakkında:
1997 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikasında şalgam suyu üretimiyle çalışmalarına başlayan Doğanay, bugün 38bin m2 kapalı alanda hizmet vermektedir. Ürün portföyünde acılı acısız seçenekleriyle sunulan şalgam suyu dışında sade-naneli ve şekersiz limonata, yüzde 100 üzüm sirkesi, yüzde 100 elma sirkesi, balsemik sirke, limon sosu, yüzde 100 limon suyu, yüzde 100 Nar ekşisi, ve Nar ekşisi sosları bulunan Doğanay, tesislerinde gerçekleştirdiği teknolojik devrimlerle yıllık üretimini 350 bin litreye çıkarmıştır. Türkiye’de 81 ilde yaygın dağıtım ağına sahip distribütörleriyle tüm uluslararası, ulusal ve yerel müşterilere en hızlı şekilde ve maximum müşteri memnuniyetini hedefleyerek ürünlerini ulaştırmanın yanı sıra, toplam üretiminin yüzde 35ini dünyanın tüm kıtalarında 30’un üzerinde ülkeye ihraç etmekte ve ülkemizin şalgam suyu tüketiminin de yüzde 93’ünü üretmektedir.
Doğanay Gıda, İyi Tarım Uygulamaları Denetim ve Belgelendirme, FAO(Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Örgütü) ödülü, ISO 220000, ISO 9001, HACC, TSE, gibi sahip olduğu belgelerle de kaliteye vermiş olduğu öneme dikkat çekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz