Yemeksepeti Ramazan sofralarının nabzını tutuyor

Yemeksepeti Ramazan sofralarının nabzını tutuyor

Yemeksepeti, Ramazan’ın ilk haftasında sofralarda hangi yemeğin tercih edildiğini, hangisinin popülaritesini yitirdiğini listeledi. Yemeksepeti’nin verilerine göre, Ramazan’ın ilk haftasında pizza, balık ve burger siparişleri azalırken, kebap en çok tercih edilenler arasında başı çekti. Yemeksepeti’nden Ramazan öncesi dönemde bir haftada yalnızca 5 güllaç sipariş edilirken, Ramazan’ın ilk haftası bu rakam 2450’ye yükseldi. Sahur saatinin favorileri ise börek, lahmacun, çift kaşarlı tost ve mercimek çorbası oldu.

22.07.2013, İstanbul

Yemeksepeti Ramazan sofralarının nabzını tuttu ve en çok sipariş edilen yemekleri listeledi. Yemeksepeti’nin Ramazan’ın ilk haftasına ait verilerine göre, iftar saatinde çorba içeren siparişler bir önceki dönemin aynı saatlerine göre iki katına çıktı. En çok tercih edilen çorba yüzde 39 ile mercimek çorbası olurken, yüzde 21 ile ezogelin çorbası, yüzde 5 ile domates çorbası onu takip etti. En çok aranan ise süzme mercimek çorbası oldu.

En çok sipariş edilen yemek kebap

Yemeksepeti’nin verilerine göre, Ramazan öncesine oranla, Ramazan’ın ilk haftası payını en çok artıran yemek kebap oldu. Pizza, balık ve burger tercihleri azalırken, kebap en çok tercih edilenler arasında başı çekti. Ramazan’da geleneksel ev yemeklerine rağmen payını düşürmeyen yiyecekler de oldu. “Çin yemeğinden vazgeçmem” diyenler kebabın yanına noodle siparişi verdi.

Eve iftara misafir davet edenler sofralarını Yemeksepeti’nden söyledikleri aperatiflerle süslediler. Ana yemek içermeyen siparişlerde içli köfte, zeytinyağlı enginar ve patlıcan salatasının siparişleri arttı. Sofralarda ev yemekleri oranı arttı, en çok tercih edilenler kuru fasulye, etli yaprak sarma ve karnıyarık oldu. “Ertesi gün susatır” diye fazla tuzluya ve acıya bulaşılmadı. Acılı ve turşu içeren siparişler azaldı.

Güllaç yine Ramazan’da hatırlandı

Ramazan’ın en güzel lezzeti güllacı neredeyse sadece Ramazan’da hatırlıyoruz. Yemeksepeti’nden Ramazan öncesi dönemde 1 haftada sadece 5 güllaç sipariş edilirken, Ramazan’ın ilk haftası 2450 güllaç sipariş edildi. Hurma içeren siparişler ise yüzde 61 arttı.

Sahurun favorileri: Börek, lahmacun, çift kaşarlı tost, mercimek çorbası

Yemeksepeti sahur vakti de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya devam etti. Sahur vakti verilen siparişler, Ramazan öncesi döneme oranla yüzde 25 arttı. Sahurda su böreğinden kol böreğine, sahur saatlerindeki börek siparişleri 2,5 kat arttı. Lahmacun, çift kaşarlı tost ve mercimek çorbası sahur saatinin favorileri arasına girdi.

Etiketler: , ,
Yorum Yaz